Astrit Lulushi’s Blog

16 Prill, 2012

Ndikimi i kafesë në tru

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 12:43 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Kafeja, në masën e duhur, ndihmon për të mbajtur zgjuar, të përqëndruar dhe në humor. Ajo është droga më e njohura në botë – gjendet kudo. Ekspertët thonë se  320 miligram kafe në ditë është e nevojëshme.

Por a ndikon kjo dozë e përditëshme kafeine në tru?

Doktor Paul Laurenti në qendrën mjekësore Baptist Wake Forest thotë se skanimet tregojnë se me pirjen e një kafeje, rrjedha e gjakut në tru ngadalësohet 40 për qind. Kjo për arsye se kafeina bllokon një kimikat të quajtur adenosine i cili kontrollin rrjedhën e gjakut në tru.

Gjithashtu, më pak gjak në tru, më shumë gjak shkon në muskuj, duke bërë që presioni i gjakut të ngrihet dhe të rrahurat e zemrës të shtohen. Ky vërshim gjaku mund të shkaktojë dhimbje koke e cila largohet me marrjen e një kafeje. Prandaj një kafe e rregullt në ditë është e këshillueshme, por jo më shumë.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: