Astrit Lulushi’s Blog

26 Prill, 2012

Botox, jo vetëm për heqjen e rrudhave

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 7:09 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Botox është proteinë ose një ilaç kozmetik që jepet në formë injeksioni për zhdukjen e rrudhave. Por një studim në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë thotë se “botox” mund të ndihmojë pak edhe për parandalimin e dhimbjeve të përditëshme të kokës dhe migrenës kronike. Studimi tregoi se disa pacientë të trajtuar me “botox” kundër rrudhave, kishin pasur më pak raste kokëdhimbjesh se zakonisht. Por sipas studimit, “botox” nuk ishte treguar i efektshëm tek pacientët me dhimbje të shkaktuara nga tensioni kronik ose migraine episodike

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: