Astrit Lulushi’s Blog

Maj 2, 2012

Pijet e energjisë dhe dhëmbët


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i kohëve të fundit publikuar në revistën General Dentistry, thotë se një rritje alarmante në konsumin e pijeve të sportit dhe të energjisë, veçanërisht mes adoleshentëve, është duke shkaktuar dëme të pariparueshme të dhëmbëve, sepse këto pije përmbajnë nivele të larta aciditeti që gërryejnë smaltin apo shtresën e jashtme me shkëlqim të dhëmbit. Të rritur e të rinj konsumojnë këto pije duke menduar se do të përmirësojnë formën e tyre sportive dhe nivelin e energjisë dhe sipas tyre ato janë më të mira sesa pijet “soda”.

“Pijet e energjisë janë në thelb larëse dhëmbësh me acid”, thonë autorët e studimit.

Gjatë eksperimenteve me mostra dhëmbësh në laborator, shkencëtarët vunë re se dëmtimi i smaltit ishte i qartë vetëm pas 5 ditëve të ekspozimit ndaj pijeve sportive apo të energjisë. Në fakt, autorët gjetën se pijet e energjisë shkaktonin dy herë më shumë dëme sesa pijet sportive.

Smalti kur prishet është i pa riparueshëm, dhe pa mbrojtjen e smaltit dhëmbët bëhen tepër të ndjeshëm dhe të prirur për t’u prishur plotësisht

Autorët e studimit këshillojnë minimizimin e pijeve të energjisë dhe sportive dhe se njerëzit duhet të presin të paktën një orë për të larë dhëmbët pas konsumimit të pijeve të tilla – përndryshe ata mund të përhapin acidin mbi sipërfaqen e dhëmbëve, duke rritur veprimin gërryers.

Advertisements

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: