Astrit Lulushi’s Blog

10 Maj, 2012

Barnat dhe fëmijët

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 11:56 am
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Udhëzimet në etiketat e shumë barnave nuk përfshijnë informata mbi dozat për fëmijë. Për këtë arsye fëmijët shpesh quhen “jetimë terapeutikë”.

Një studim botuar në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë (JAMA) thotë se – në vitin 2009 –  vetëm 46 për qind e ilaçeve përmbanin udhëzimet e duhura se si ato të përdoren për fëmijët.

Fëmijët i metabolizojnë barnat shumë mdryshme nga të rriturit. Për arsye se shumë ilaçe kurrë nuk janë provuar tek fëmijët, përcaktimi i saktë dhe i efektshëm i ilaçit bëhet me hamëndje nga mjeku.

Në këtë mënyrë, fëmijët u nënshtrohen padashje kërkimeve, ndërsa mjekët pediatër provojnë tek ata  barnat që janë për pacientët e rritur.

Autorët e studimit bëjnë thirrje për miratimin e ligjeve që të kërkojnë më shumë prova pediatrike klinike të barnave dhe vendosjen e rezultateve të këtyre provave në etiketat e ilaçeve.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: