Astrit Lulushi’s Blog

15 Maj, 2012

Ecjet në gjumë, më të zakonshme se sa mendohej


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Në se dikush është som-na-bu-list – fjalë për ecje në gjumë – ai/ajo nuk ecën vetëm. Një studim në revistën “Neurologji” konstaton se 3 presje 6 për qind e amerikanëve në moshë të rritur ose më shumë se 1 milionë e 100 mijë vetë ecin gjatë kohës që flenë. Kjo e bën këtë çrregullim më të shpeshtë sesa mendohej më parë.

Studimi morri në shqyrtim rreth 19 mijë persona në 15 shtete amerikane.

Autorët e studimit zbuluan se personat me depresion kanë 4 herë më shumë gjasa për të ecur në gjumë, ashtu si edhe ata që pijnë shumë alkohol ose ata që kanë mani ose ide fiksuese rreth diçka (obsessive-compulsive disorder).

Disa barna kundër depresionit dhe pilulat e gjumi që merren pa recetë gjithashtu shtojnë rrezikun për ecje në gjumë.

Studimi zbuloi edhe se gati 1/3 e personave somnambul kishin një histori familjare të këtij çrregullimi.

Shkaqet e sakta të ecjes në gjumë janë të panjohura, por ky çrregullim mund sjellë pasoja serioze. Personat që ecin në gjumë gjatë këtij akti të pavetëdijshëm, mund të lëndojnë veten ose të tjerët.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: