Astrit Lulushi’s Blog

17 Maj, 2012

Kafeja dhe jetëgjatësia


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Lajmi i mirë  për ata të cilëve u pëlqen kafeja – duket se ajo i ndihmon njerëzit të jetojnë më gjatë.  Shkencëtarë amerikanë pranë Institutit Kombëtar të Kancerit morrën në shqyrtim rreth 400 mijë persona mes moshave 50 deri 70 vjeç.

Gjatë studimit u vu re se ata që pinin 3 ose më shumë filxhanë me kafe në ditë ishin për-afërsisht 10 për qind më pak në rrezik për të vdekur në krahasim me personat që nuk konsumonin kafe.

Studimi tregoi se ata që pinin kafe kishin më pak gjasa të vdisnin nga;

-Sëmundje të zemrës

-Sëmundje të frymëmarrjes

-Goditje në tru (dhe)

-Diabet

Ekspertët nuk janë në gjendje të shpjegojnë arsyet e këtij përfitimi, por rezultatet ishin të ngjashme në të dyja llojet e kafesë – me dhe pa kafeinë.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: