Astrit Lulushi’s Blog

23 Maj, 2012

Apnea e gjumit lidhet me kancerin


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Vështirësia e frymëmarrjes në gjumë quhet ndryshe edhe apnea e gjumit. Apnea ndodh kur personi në gjumë nuk arrinë të mbushet me frymë për shumë sekonda deri në një minutë.

Shkencëtarët e dinë se çrregullime të tilla të frymëmarrjes në gjumë shkaktojnë ngritjen e presionit të gjakut, gjendje që mund të sjellë goditje në zemër e në tru.

Miliona njerëz vuajnë nga apnea e gjumit. Ajo shfaqet herë me gërhitje e herë pa zhurmë. Apnea ndodh kur muskujt e rrugëve të frymëmarrjes humbasin elasticitetin, duke shkaktuar bllokim.

Studimi u krye nga shkencëtarë pranë universitetit të shtetit Wiskonsin. Sipas të dhënave, njerëzit me apnea – në krahasim me personat e tjerë – janë 5 herë më shumë në rrezik të vdesin nga kanceri i çfarëdo lloji. Studimi morri në shqyrtim rreth 1 mijë e 500 persona duke vëzhguar shëndetin e tyre për 22 vjet.

Shkencëtarët dyshojnë se lidhjet e forta që ata zbuluan midis apneas dhe kancerit shkaktohen nga mungesa e oksigjenit që e bën organizmin të krijojë më shumë enë të vogla gjaku që ushqejnë qelizat, përfshi edhe ato kanceroze.

Autorët e studimit theksojnë se apnea e gjumit është një problem serioz, dhe lidhja e saj me kancerin përbën një arsye më shumë për t’u shqetësuar e për të ndërmarrë veprim duke kërkuar trajtim.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: