Astrit Lulushi’s Blog

26 Maj, 2012

Studim – fëmijë me Autizëm diagnostikohen vonë


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Autizmi është një çrregullim i zhvillimit që zakonisht paraqitet në fëmijërinë e hershme dhe prek aftësinë e fëmijës për të komunikuar dhe ndërvepruar me të tjerët. Përparim i madh është bërë në shtimin e vetëdijes mbi autizmin, por gjithësesi ka edhe lajme shqetësuese.

Shenjat e autizm shpesh mund të zbulohen para se fëmija të mbushë moshën 3 vjeç. Por një studimi i ri nga Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve konstaton se 50 për qind fëmijët me autizëm janë diagnostikuar pasi kanë mbushur 5 vjeç.

Vonesa në diagnostikim mund të jetë vendimtare, sepse me zbulimin e herëshëm te autizmit, fëmijës i jepen shanse për zhvillimin e plotë të mundshëm.

Nga të dhënat e studimit që u grumbulluan për më shumë se 17 vjet, del se ndërgjegjësimi rreth autizmit është përmirësuar dukshëm gjatë kësaj periudhe. Por shumë probleme mbeten: për shembull, 50 për qind e të gjithë personave me autizëm marrin medikamente si mënyrë trajtimi.

Më shpesh, këto ilaçe janë stimulues, qetësues ose kundër ankthit a depresionit që ata vuajnë si pasojë e gjendjes së tyre. Por më pak se gjysma e këtyre fëmijëve përfshihen në terapi të sjelljes që është trajtimi më i mirë dhe më i efektshëm i rekomanduar nga akademia amerikane e pediatrisë.

Të gjithë fëmijët zhvillohen me ritmin e tyre, por ekzistojnë disa pika zhvillimi ku të gjithe ata duhet të arrijnë në një moshë të caktuar. Nëse një prind mendon se fëmija mund të ketë autizëm, faqja elektronike e Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve ka informacione të vlefshme mbi shkallët e zhvillimit të fëmijëve.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: