Astrit Lulushi’s Blog

5 Qershor, 2012

Neglizhimi në fëmijëri dhe kanceri në moshë të rritur


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shkencëtarët morrën në shqyrtim rreth 100 burra e gra me kancer në lëkurë. Ata matën indet e tumorëve për të parë intensitetin e reagimit të sistemit të tyre imunitar.

Pastaj pacientët u pyetën mbi marrëdhëniet e tyre me prindërit kur ishin fëmijë.

Studiuesit zbuluan se ata që ishin keqtrajtuar ose neglizhuar nga prindërit në fëmijëri – dhe ata që kishin përjetuar ngjarje të rënda ose strese një vit më parë kishin një përgjigje të dobët të sistemit imunitar ndaj kancerit.

Në studimin e botuar në Arkivat e Psikiatrisë së Përgjithëshme thuhet se neglizhimi ose keqtrajtimi para moshës 17 vjeç, ndikon në dobësimin e sistemit imunitar gjatë gjithë jetës – duke i lënë këta persona më pak të aftë për të luftuar sëmundjet kanceroze që një sistem i fortë imunitar është në gjendje t’i eleminojë.

1 Koment »

  1. nuk duhet neglizhuar

    Koment nga sonja — 6 Qershor, 2012 @ 4:49 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: