Astrit Lulushi’s Blog

12 Qershor, 2012

Barnat statin dhe lodhja


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Barnat statin merren nga miliona njerëz për uljen e kolesterolit. Por kjo s’do të thotë se ato janë pa efekte të mundshme anësore. Mjekët kanë regjistruar se disa pacientë janë ankuar për lodhje ose humbje energjie pasi kanë marrë barna statin. Një studim i botuar këto ditë në revistën Archives of Internal Medicine, konfirmon ankesat e tyre.

Studimi shqyrtoi gjendjen shëndetësore të më shumë se 1 mijë burrave dhe grave. Autorët zbuluan se ata që merrnin statin kanë dukshëm më shumë gjasa për të provuar rënie të energjisë dhe lodhje, ndërsa efekte të padëshirueshme anësore u vunë re më shumë tek gratë sesa burrat.

Autorët thonë se mjekët duhet të marrin në konsideratë edhe rezultatet e këtij studimi kur peshojnë të mirat dhe të këqiat gjatë dhënies së recetës për barna statin.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: