Astrit Lulushi’s Blog

Qershor 14, 2012

Ku njeriu ndahet nga peshkaqeni


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Paraardhësi i përbashkët i të gjithë vertebrorëve në Tokë i ngjan një peshkaqeni – në këtë përfundim arrijnë paleontologët pas analizimit të fosileve të një peshku 290 milionë vjeçar.

Studimi, i financuar nga Këshilli për Kërkime të Mjedisit Natyror, u botua në numrin e sotëm (14 qeshor) të revistë ‘Nature”, dhe bazohet në llojin “Acanthodes bronni”, një peshk nga epoka Paleozoike, fosilet e të cilit shkencëtarët i kishin zbuluar para disa vjetëve. Studimi hedh dritë mbi evolucionin e hershëm të vertebrorëve dhe ofron një vështrim të ri më të plotë rreth paraardhësit të fundit para se peshkaqenët e hershëm të ndaheshin nga peshqit – prej nga eventualisht do të zhvilloheshin qeniet njerëzore.

Një nga autorët kryesorë të studimit, Michael Coates, profesor i biologjisë dhe anatomisë në Universitetin e Çikagos, thotë se nga vëzhgimet dhe analizat e bëra del se peshqit më të hershëm kockëmëdhenj dukeshin afërsisht si peshkaqenë, dhe jo anasjelltas siç mendohej më parë. Në grupin e vertebrorëve përfshihen dhjetëra mijëra lloje duke filluar nga peshqit e peshkaqenët, shpendët, zvarranikët, gjitarët dhe njerëzit. Mendohet se peshkaqenët e sotëm u ndanë nga peshqit më shumë se 420 milionë vjet më parë. Por shkencëtarët ende dijnë shumë pak se çfarë pamjeje ka pasur paraardhësi i fundit i këtij grupi vertebrorësh nga i cili evoluoi qenia njerëzore.

Autorët e studimit thonë se sa më shumë që merren me këtë çështje aq më tepër të dhëna ata gjejnë se njeriu dhe peshkaqeni kanë pasur një paraardhës të përbashkët.

Advertisements

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: