Astrit Lulushi’s Blog

15 Qershor, 2012

Kalciumi dhe Vitamina D shtesë – dëm apo dobi


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Sa të efektshme janë kalciumi dhe vitamina D shtesë? Mund të sjellin ato më shumë dëm sesa dobi për shëndetin?

Dhe pyetja kryesore; Ç’do të thonin miliona njerëz që i konsiderojnë kalciumin dhe vitaminën D si mbrojtëse nga osteoporoza? Sepse disa ekspertë thonë se për shumë njerëz ato janë të padobishme dhe të mund të sjellin dëme.

Për miliona gra të shëndetshme merret si e dhënë, se kur arrijnë menopauzën atyre u duhet kalcium dhe vitaminë D shtesë për forcimin e eshtrave.

Por tani, një komision qeveritar i ekspertëve – pas disa shqyrtimeve – thotë se ka ardhur koha që kësaj praktike t’i jepet fund.

Sipas shifrave të këtij komisioni, marrja e vitaminës D në doza të ulta (400 IU) dhe kalciumit (1000 mg) nuk ndalon thyerjet e kockave dhe se ato rrisin rrezikun e gurëve në veshka.

Dhe për ata që mendojnë se përfitimet nga vitamina D dhe kalciumi shtesë fillojnë kur ato merren me doza më të larta, komisioni i ekspertëve thotë se për këtë nuk ekzistojnë prova të mjaftueshme.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: