Astrit Lulushi’s Blog

20 Qershor, 2012

Për të shmangur lodhjen nga të nxehtit

Filed under: Biologji,Kulture,Mjekesi — astritlulushi @ 12:01 pm
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Nesër (21 qershor) është dita e parë e verës dhe parashikimet janë për një stinë të nxehtë. Por pushimet dhe argëtimet e  verës mund të kthehen në të rrezikshme nga të nxehtit dhe djersitjet, ndërsa marrja e lëngjeve në sasi të pakta mund t’i mohojë trupit aftësinë e vetë-ftohjes.

Simptomat e lodhjes nga vapa përfshijnë përzierje në stomak, vjellje, marramendje, dhimbje koke, dhe rrahje të shpejta zemre. Rezultati mund të jetë urgjenca mjekësore.
Ekspertët thonë:

– Mos qëndroni shumë në të nxehtë. Kërkonin strehë në hije ose në mjedise me ajër të kondicionuar.

– Pini lëngje të ftohta. Uji dhe pijet sportive ripërtërijnë lëngjet e trupit dhe ulin temperaturën e brendshme.

– Laguni. Uji i ftohtë në lëkurë është një mënyrë për t’u freskuar (dhe)

– Mbani këmishën veshur. Pa atë si mbulesë, trupi absorbon më shumë nxehtësi.

Së fundi, nëse nuk ndiheni mirë brenda 30 minutave pasi të keni marrë këto masa – ju mund të jenë në rrezik për goditje nga të nxehtit. Në raste të tilla, shkoni sa më shpejt në urgjencën mjekësore më të afërt.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: