Astrit Lulushi’s Blog

20 Qershor, 2012

Sëmundja Lyme, më e rëndë këtë verë


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ekspertët paralajmërojnë se për shkak të faktorëve të ndryshëm mjedisorë, këtë verë ka të ngjarë të shihen më shumë insektete që bartin sëmundjen Lyme.

Sëmundja Lyme shfaqet në formën e njollave të kuqe në formë vezake që shkaktohen në lëkurë nga pickimi i një lloj insekti të quajtur ‘Ixodes scapularis’. Pas njollave, shumë pacientë zhvillojnë grip të rëndë me smptoma si dhimbje të muskujve, ethe, dhe lodhje. Analiza e gjakut në këtë fazë mund të jetë negative, por mjekët duke parë shenjat e veçanta në lëkurë e trajtojnë pacientin me antibiotikë.

Për mbrojtje nga ky lloj insekti, ekspertët këshillojnë;

-veshje mbrojtëse

-lyerje të lëkurës me solicione të përshtatshme kundër insekteve

– kontroll të kujdesshëm si të njerëzve dhe të kafshëve shtëpiake, ku Ixodes scapularis bashkangjitet më lehtë.

Nëse gjendet, insekti duhet të hiqet nga ngadalë e me kujdes duke përdorur piskatore. Ekspertët nuk rekomandojnë përdorimin e ngrohjes apo lëngjeve për shkëputjen e insektit nga lëkura. Gjithashtu, është mirë që insekti të ruhet për t’ia treguar mjekut, në mënyrë që ai jetë në gjendje për të përcaktuar antibiotikun e përshtatshëm për trajtim.

Insekti që shkakton sëmundjen Lyme ka disa emra. Termi mjekësor në latinisht është Ixodes scapularis që shpesh u ngjitet kafshëve shtëpiake, si qenit.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: