Astrit Lulushi’s Blog

26 Qershor, 2012

Një kënd vështrim i ri mbi dietën

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi — astritlulushi @ 8:07 pm
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Humbja e peshës është mjaft e vështirë, por mos rifitimi kilogramëve të humbur është shpesh edhe më i vështirë.

Një studim i ri i bën sfidë urtësisë konvencionale se kaloritë janë kalori dhe digjen të gjitha njësoj. Studimi ofron një dietë për të cilën shumë vetë mund të mos kenë dëgjuar.

Një ndër 6 të rritur mbi peshë në Shtetet e Bashkuara thonë se e ruajnë peshën e humbur për më shumë se 1 vit.

Studimi i botuar në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë morri në shqyrtim mënyrat që përdoren për të mos rifitituar peshës e humbur.

Autorët e studimin ekzaminuan 3 lloje dietash, përfshi dietën me indeks të ulët glycemie, që synon të mbajë të qëndrueshëm nivelet e sheqerit në gjak.

Megjithëse jo aq e rreptë sa dieta me pak karbohidrate, dieta me glycemi të ulët përqëndrohet në proteina; prodhime drithërash, fruta dhe perime.

Autorët e studimit zbuluan se personat e vëzhguar digjnin më shumë kalori duke pushuar ose qëndruar ulur kur ata përdornin ditetë me pak karbohidrate ose me nivel të ulët glycemie.

Dieta me pak karbohidrate i ndihmonte personat për të djegur shumicën e kalorive, por ajo shtonte mundësitë për stres dhe pezmatime.

Autorët e studimit thonë se dieta glycemike është pa efekte negative dhe e këshillojnë këtë dietë – nga e cila mund të përfitohen të njëjtat vlera përsa i përket djegjes së kalorive që ofron dieta me pak karbohidrate – minus pasojat e padëshirueshme.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: