Astrit Lulushi’s Blog

27 Qershor, 2012

Vështrim mbi Intelektin e Foshnjeve


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Duke parë përmes syve të një fëmije, studimi sjell një perspektivë të re se si foshnjet e shohin botën e tyre të re.

Pyetja që autorët e studimit përpiqen t’i përgjigjen është;  Çfarë ndodh në trurin e një foshnjeje që e sheh këtë botë për herë të parë..dhe e shohin atë njësoj si të rriturit?

Studimi u botua në “Proceedings of the National Academy of Science” (PNAS).

Shkencëtarët përdorën elektro-encephalografinë për të shqyrtuar reagimet e trurit tek foshnjet 12 javëshe, ndërsa atyre u viheshin përpara lodra të ndryshme.

Autorët zbuluan se truri i foshnjeve reagon njësoj si truri i personave të rritur kur këta shohin lodra të ngjashme. Por interesant ishte zbulimi se foshnjet kishin një tjetër mënyrë të veçantë shikimi –  vemendja e tyre përqëndrohej fillimisht në periferi të objektit para se të fokusohej në qendër të tij.

Këtë mënyrë sjelljeje shkencëtarët e quajnë ‘visual foraging’ ose kërkim vizual. Ata mendojnë se ky lloj shikimi i lejon foshnjet për të krijuar një tablo më të qartë për të parë efektivisht dhe saktë botën e re, që në sytë e tyre duket e madhe dhe interesante.

Shkencëtarët mendojnë gjithashtu se kjo mënyrë e veçantë shikimi (kërkim vizual) hedh bazat për veprime a sjellje të tjera të foshnjeve, siç janë zgjatja e duarve dhe trupit për të prekur a kapur sendet për rreth.

4 Koment »

 1. Great weblog here! Additionally your site lots up fast!
  What web host are you the usage of? Can I get your
  affiliate hyperlink to your host? I desire my site loaded up as quickly as yours lol

  Koment nga gorani kurdi — 13 Korrik, 2014 @ 2:17 pm | Përgjigjuni

 2. fantastic issues altogether, ʏou simply gained a new reader.
  Ԝhat woulɗ ʏou sugǥеst aƅout your put uρ that үօu made a few days ago?
  Any positive?

  Koment nga the fault in our stars free — 24 Korrik, 2014 @ 4:47 am | Përgjigjuni

 3. I’m not that much of a online reader to
  be honest but your sites really nice, keep it up!

  I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road.
  All the best

  Koment nga Frozen toy — 31 Gusht, 2014 @ 12:53 am | Përgjigjuni

 4. This web site definitely has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

  Koment nga Rückwärtssuche — 19 Shtator, 2016 @ 2:08 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: