Astrit Lulushi’s Blog

4 Korrik, 2012

Ndëshkimi trupor dhe sëmundjet mendore


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Si i disiplinojnë prindërit fëmijët e tyre? – ngre pyetjen një studim. Dhe përgjigja që autorët japin është se një numër i madh prindërish përdorin forma të ndëshikimit fizik që krijojnë probleme më shumë se sa zgjidhin. Një studim në revistën”Pediatrics” thotë se prindërit rrezikojnë shumë edhe nëse ndëshkimi displinor ndaj fëmijëve mund t’u duket jo i ashpër.

Autorët u përqendruan në rastet e ndëshkimit fizik të fëmijëve duke përfshirë:

– tërheqjen

– shtrëngimin

– shtyrjen

– shuplakën

Studimi arriti në përfundimin se këto veprime janë të lidhura me çrregullime mendore, edhe në mungesë të trajtimit të ashpër që është keqtrajtim.

Sipas autorëve, ndëshkimi i vrazhdë fizik shoqërohet tek fëmijët me shtimin rasteve të:

– Çrregullim të gjendjes emocionale (humorit)

– Çrregullime ankthi

– Shpërdorim të alkoolit dhe drogës (dhe)

– Disa çrregullime të personalitetit

Studimi nxjerr përfundimin se deri 7 për qind e çrregullimeve mendore i atribuohen ndëshkimit fizik.

Autorët u bëjnë thirrje mjekëve pediatër që t’i ndajnë këto gjetje me prindërit dhe kujdestaret e fëmijëve.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: