Astrit Lulushi’s Blog

27 Korrik, 2012

Një grup njerëzish, më në rrezik për goditje në zemër


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri tregon se një grup pacientësh ka më shumë gjasa për të pësuar goditje në zemër se shumica e njerëzve të tjerë.

Osteoarthritis është sëmundje që më së shumti ndikon duart, këmbët, shpinën – nyjet e legenit dhe gjunjët, që bartin peshën më të madhe të trupit.

Për disa pacientë, operacioni mund të jetë mënyra e duhur për t’i dhënë fund dhimbjes dhe vuajtjes.

Në mbarë botën, rreth 2 milionë njerëz i nënshtrohen çdo vit një operacioni në gju ose legen.

Është folur se pacientët përballen me një rrezik më të lartë për goditje në zemër pas operacionit në kyçe, por studimi i ri tregon ekzistencën e lidhjeve më të forta sesa është besuar më parë.

Shkencëtarët në Holandë shqyrtuan të dhënat e 95 mijë pacientëve që i ishin nënshtruar operimit në nyje, gju ose legen – i krahasuan rezultatet me ato të pacientëve që nuk kishin kryer operacione të tilla dhe zbuluan se pacientët 60 vjeç e sipër që i ishin nënshtruar operimit për zëvendësimin e plotë të legenit kishin 25-herë më shumë të ngjarë të pësonin një goditje në zemër brenda 2 javëve pas operacionit. Ky rrezik ishte 31 herë më i lartë për pacientët që i ishin nënshtruar operacionit për zevendësimin e gjurit.

Sipas studimit, edhe pse 6 javë pas operimit, rreziku i një sulmi në zemër pakësohej, ky pakësim ishte i vëgël – 0.5 përqind për pacientët që kishin zevendësuar legenin dhe 0.2 përqind për ata që kishin zevendësuar gjurin.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: