Astrit Lulushi’s Blog

1 Gusht, 2012

Shikimi dhe rrëzimet mes të moshuarve


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Studimi i botuar në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë vendos një lidhje midis shikimit dhe rrëzimeve mes të moshuarve. Studimi tregon se operimi i perdes së syrit ose kataraktës, mund të shpëtojë jetën e tyre.

Njerëzit e moshuar që bien dhe thyejnë një kockë shtojnë rrezikun e vdekjes.

Dobësimi i shikimit është identifikuar si faktor rreziku në rrëzimet që shkaktojnë fraktura.

Edhe perdja e syrit është fajësuar për 49 për qind të thyerjeve që shkaktohen nga rrëzimi si pasojë e dobësimit në shikim.

Duke marrë në shqyrtim persona 65 vjeç e sipër, autorët e studimit vunë re një pakësim 0.2 për qind në rrezikun e frakturës së kockave të legenit tek personat pas operimit të perdes së syrit, në krahasim me ata që nuk i ishin nënshtruar një operacioni të tillë.

Dhe efekti pozitiv ishte më i theksuar mes personave 80 – 85 vjeçarë.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: