Astrit Lulushi’s Blog

Gusht 3, 2012

Pushimi mjekësor me pagesë prodhon punëtorë të shëndetshëm

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 7:50 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Sipas të dhënave të qeverisë federale, nëse punëtorët marrin pushim me pagesë kur janë sëmurë,  ata bëhen më të shëndetshëm e më prodhues.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve – agjenci qeveritare – ka dalë me  një studimi që tregon se përfitimi i punëtorëve është përfitues edhe për punëdhënësit.

Sipas studimit, nëse personit i paguhet pushimi kur është i sëmurë, mundësitë për të pësuar lëndime në punë pakësohen 28 përqind.

Studimi i pari i këtij lloji bazohet në të dhënat e mbi 38 mijë punonjësve të sektorit privat. Studimi konstaton se punonjësit e sëmurë, të stresuar a të lodhur që punojnë papushim vuajnë nga sëmundje shtesë ose lëndohen në punë.

Por pa pushimi mjekësor të paguar, ata vazhdojnë të punojnë nga frika e humbjes së të ardhurave.

Studimi thotë se punëtorë në rrezik të lartë në punë të tilla si ndërtim, prodhim industrial dhe bujqësi përfitojnë më shumë nga pushimi mjekësor me pagesë.

Rezultatet e studimit i shtyjnë ekspertët të theksojnë  se – nëse më pak njerëz punojnë ndërsa janë të sëmurë, siguria teknike në vendin e punës forcohet. Por edhe punëdhënësit mund të përfitojnë shumë nga rritja e produktivitetit dhe pakësimi i mungesave në punë.

Advertisements

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: