Astrit Lulushi’s Blog

Gusht 4, 2012

Kafeina mund të lehtësojë pak simptomat e Parkinsonit


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një lajm i mirë rreth sëmundjes së Parkinsonit. Duket se disa filxhanë me kafe mund të ndihmojnë lehtësimin e disa simptomave.

Semundja e Parkinsonit godet sistemin nervor qendror, me simptoma të tilla si pagjumësi, dridhje gjymtyrësh, ngurtësim të muskujve, dhe vështirësi për të ecur dhe lëvizur.

Studimeve të mëhershme kanë treguar se personat që pijnë kafe janë më pak në rrezik të preken nga Parkinsoni. Tani, një studim i ri në revistën “Neurologji” zbulon se kafeina mund të ndihmojë edhe personat e prekur nga kjo sëmundje duke lehtësuar disa prej smptomave.

Gjatë studimit, 60 personave iu dhanë ose placebo ose kafeinë në doza të barabarta me 2 deri 4 filxhanë me kafe në ditë.

Pas 6 javësh, ata që morën kafeinë ishin njësoj të pagjumë por kishin përmirësim modest të simptomeve lidhur me lëvizshmërinë.

Autorët bëjnë thirrje për studime të mëtejshme rreth kafeinës për pacientët me Parkinson.

Advertisements

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: