Astrit Lulushi’s Blog

5 Gusht, 2012

Lidhje midis notave dhe shëndetit


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Tani është gusht – ndërsa pushimet e verës po mbarojnë, fillimi i vitit të ri shkollor afron. Dhe jo rastësisht, shkencëtarët thonë se kanë gjetur një lidhje midis notave të nxënësve në mësime dhe shëndetit të tyre.

Mbajtja e fëmijëve fizikisht të aftë ka qenë prej kohësh një nga qëllimet e shkollës

Tani, një studim i paraqitur nga Shoqata Psikologjike Amerikane sjell prova se rezultatet në palestër sjellin fryte edhe në klasë. Të dhënat e studimit tregojnë se një zemër dhe mushkëri të shëndetshme mund të jenë aq të rëndësishme sa edhe truri për nota të mira në matematikë dhe lexim.

Shkencëtarët shqyrtuan 1 mijë e 200 nxënës rreth moshës 12 vjeçare.

Ata u vlerësuan për:

– gjendjen kardio-vaskulare

– rezultatet në mësime

– vetëbesimin (dhe)

– inkurajimin shoqëror

Autorët zbuluan se faktori i vetëm i vazhdueshëm që kishte pasur një efekt pozitiv në notat e tyre ishte gjendja kardio-vaskulare – që kuptohet se programet e fizkulturës në shkolla duhet të vazhdojnë dhe se një raport i mirë mjekësor fizik do të thotë raport me nota të mira në mësime.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: