Astrit Lulushi’s Blog

11 Gusht, 2012

Asprina, armë e re e mundshme në luftën kundër kancerit

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi — astritlulushi @ 2:35 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Aspirina është ilaçi më i njohur – gjendet në kabinetet mjekësore në çdo familje në të gjithë botën – dhe prej saj mund të vijnë disa përfitime.

Përveç përdorimit kundër dhimbjeve, disa studime të kohëve të fundit kanë treguar se aspirina – qoftë edhe në doza të vogla për fëmijë ose për të rritur – mund të pakësojë 50 për qind rastet e vdekshmërisë nga kanceri gjatë përdorimit të një periudhe 10 vjeçare.

Megjithatë, studime të tjera kanë gjetur se aspirina nuk ka ndonjë efekt në pakësimin vdekshmërisë nga kanceri. Por një studim i ri në revistën e Institutit Kombëtar të Kancerit i hedh edhe një tjetër vështrim kësaj çështjeje.

Autorët thonë se kanë zbuluar se marrja e 1 aspirine në ditë mund të pakësojë rastet e vdekshmërisë nga kanceri, por jo në atë shkallë sa pretendojnë studimet e herëshme.

Por edhe kështu, ata thonë se studimi i tyre është një mbështetje shtesë për përfitimet e mundshme të aspirinës kundër kancerit.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: