Astrit Lulushi’s Blog

Gusht 15, 2012

Fëmijët dhe gërhitja


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Gërhitja tek fëmijët e moshës parashkollore mund të çojë në sjellje të keqia

Një studim në revistën “Pediatrics”  thotë se gërhitja mund të jetë një shenjë për të treguar kujdes.

Shkencëtarët pyetën rreth 250 nëna  se sa shpesh gërhisnin fëmijët e tyre të moshës 2 – 3 vjeç.

Rezultatet treguan se fëmijët që gërhisnin më shumë se dy herë në javë kishin përgjithësisht probleme më të shumta në sjellje, veçanërisht;

– Hiperaktivë

– Depresivë

– Kërkonin më shumë vemendje

Studimi gjithashtu gjeti një lidhje të fortë ndërmjet gërhitjes së vazhdueshme dhe;

– Statusit të ulët socio-ekonomik

– Ushqimit me gji për më pak se 12 muaj

– Ekspozimit më të lartë ndaj tymit të duhanit

Autorët e studimit thonë se prindërit dhe mjekët pediatër duhet t’i kontrollojnë fëmijët 2 – 3 vjeçarë për gërhitje të vazhdueshme, pasi kështu mund të ndihmojnë për parandalimin e problemeve në sjellje ndërsa fëmijët rriten.

Advertisements

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: