Astrit Lulushi’s Blog

17 Gusht, 2012

Demenca ose degradimi mendor

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 2:48 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri thotë se qëndresa ndaj sëmundjes së demencës mund të jetë gjenetike.

Studim i publikuar në revistën Neurology tregon se disa familje mund të kenë në organizëm një mjet mbrojtës nga demenca, dhe se niveli i lartë i një proteine ​​të quajtur CRP  ose  C-reaktive, mund të jetë burimi i kësaj mbrojtjeje..

Shkencëtarët shqyrtuan  277 veteranë – 75 vjeç e më të moshuar – pa shenja të demencës. Ata matën nivelin e proteinës C-R-P dhe gjithashtu intervistuan më shumë se 1 mijë e 300 të afërm të tyre – dhe zbuluan se vetëm 40 për qind e tyre vuanin nga demenca.

Pastaj, shkencëtarët e përsëritën studimin – këtë herë duke shqyrtuar 51 persona 85 vjeç e sipër që nuk kishin asnjë shenjë të demencës. Përsëri ata matën nivelin e proteinës C-R-P dhe anketuan të afërmit e tyre.

Në të dy studimet doli se personat me nivel të lartë proteine CRP kishin mesatarisht 30 për qind më pak të ngjarë të kishin një të afërm me demencë.

Nisur nga kjo, autorët e studimit thonë se njerëzit e moshuar që kanë nivel të lartë të proteinës CRP dhe pa shenja të demencës, duhet të jenë rezistentë ndaj kësaj sëmundjeje, ashtu si edhe të afërmit e tyre.

Ekspertë të tjerë thonë se rezultatet janë me të vërtetë premtues, por duhen mbështetur nga më shumë prova.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: