Astrit Lulushi’s Blog

21 Gusht, 2012

Fëmijët dhe tymi i duhanit


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Sipas një studimi të ri, 60 për qind e fëmijëve të moshës 3 deri 12 vjeç ekspozohen rregullisht ndaj tymit të duhanit. Studimi gjithashtu sjell prova të reja rreth dëmit që sjell ky ekspozim.

Studimi në revistën “Tobacco and Nicotine Research” shqyrtoi 38 fëmijë të shëndetshëm të moshës 10 deri 17 vjeç.

Rreth gjysma e tyre ishin ekspozuar tërthorazi ndaj tymit të duhanit në shtëpi.

Për të krahasuar reflekset e kollitjes, shkencëtarët u dhanë fëmijëve një ngacmues kolle.

Rezultatet treguan se fëmijët e ekspozuar ndaj tymit të duhanit kishin nevojë për dozë dy herë më të lartë të këtij ngacmuesi për t’i bërë ata të kolliteshin.

Dhe këtu qëndron problemi, sepse kollitja mbron mushkëritë nga toksina të dëmshme – dhe fëmijët e ekspozuar ndaj tymit reagojnë me vonesë me kollitje, gjë që shton gjasat e tyre për të marrë pneumoni ose bronkit.

Rezultatet gjithashtu mund të ndihmojnë të shpjegohet se fëmijët e duhanpirësve kanë më shumë gjasa të bëhen duhanpirës pasi ata janë më pak të ndjeshëm ndaj irritimit nga tymi i duhanit.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: