Astrit Lulushi’s Blog

24 Gusht, 2012

Antibiotikët dhe mbipesha e foshnjeve


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një vështrim mbi antibiotikët dhe foshnjet.

Sipas një studimi të ri, dhënia e antibiotikëve shumë herët në jetë mund të rrisë gjasat e fëmijëve për t’u bërë mbipeshë.

Studimi i botuar në “International Journal of Obesity”  nuk pretendon se antibiotikët shkaktojnë mbipeshë tek foshnjet, por thotë se ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë.

Shkencëtarë nga Universiteti i Nju Jorkut studiuan më shumë se 10 mijë fëmijë dhe gjetën se foshnjet që kishin marrë antibiotikë në 6 muajt e parë të jetës së tyre, kishin 22 për qind më shumë gjasa për të qenë mbipeshë në krahasim me ata që nuk kishin marrë antibiotikë.

Shtimi në peshë kishte ndodhur ndërmjet moshës 10 muaj dhe 3 vjeç, por kilogramët shtesë ata i humbisnin kur arrinin moshën 7 vjeç.

Sipas studimit, nëse foshnjeve nuk u jepen antibiotikë deri pas 6 muajve, ilaçi nuk ka të njëjtin efekt në masën e trupit dhe nuk shkakton mbipeshë.

Mjekët thonë se studimi nuk do të thotë se antibiotikët s’duhet t’u jepen foshnjeve, por duhet pasur kujdes që t’u jepen vetëm kur janë të nevojshme, për shkak të efekteve të mundshme negative në shëndetin e fëmijës.

Autorët e studimit thonë se nevojiten më shumë kërkime nëse dhe në ç’mënyrë antibiotikët ndikojnë në mbipeshën e fëmijëve.

7 Koment »

 1. I am regular reader, how are you everybody? This article
  posted aat this web page is actually nice.

  Koment nga giftcardsdeals.com — 3 Korrik, 2014 @ 5:55 pm | Përgjigjuni

 2. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a
  comment is added I get three e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Bless you!

  Koment nga model digital video — 26 Gusht, 2014 @ 8:32 am | Përgjigjuni

 3. Hey! I just wanted to ask if you ever have
  any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up.
  Do you have any solutions to protect against hackers?

  Koment nga cavitacion — 29 Gusht, 2014 @ 6:42 pm | Përgjigjuni

 4. Thanks for finally talking about >Antibiotikët dhe
  mbipesha e foshnjeve | Astrit Lulushi’s Blog <Liked it!

  Koment nga ריהוט רחוב — 10 Shtator, 2014 @ 6:05 pm | Përgjigjuni

 5. Everybody has witnessed somebody at a see register using coupons.

  Koment nga foxnews.com — 21 Prill, 2016 @ 12:55 pm | Përgjigjuni

 6. I do accept as true with all the ideas you have presented on your post.
  They are really convincing and can definitely
  work. Nonetheless, the posts are very quick for starters. May just you please prolong them a
  bit from next time? Thanks for the post.

  Koment nga Michaels 40 OFF Coupon — 19 Tetor, 2016 @ 3:33 am | Përgjigjuni

 7. Thank you for another informative blog. Where else may I get that kind of info
  written in such an ideal approach? I have a challenge that I’m
  simply now running on, and I have been on the glance out for such information.

  Koment nga nirvam non funziona — 30 Tetor, 2016 @ 12:16 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: