Astrit Lulushi’s Blog

28 Gusht, 2012

Kur mjeku refuzon pacientin


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

I sëmuri ka të drejtë të zgjedhë mjekun e vet. Por a ka të drejtë mjeku të zgjedhë  pacientin –  të mos e pranojë atë?

Ida Davidson nga Worcester, Massachusets duket si shumë amerikanë – dhe e pranon  – është pak mbipeshë.

Ajo thotë se u habit shumë, kur mjeku i tha se nuk ishte e mirëseardhur – për shkak të peshës së saj trupore. Ida peshon rreth 100 kilogram.

Vëzhguesit thonë se ky është një rast i rrallë, por jo i paligjshëm – madje brenda etikës mjekësore.

Shoqata amerikane e mjekëve (AMA) thotë se mjekët mund të ushtrojnë lirinë në zgjedhjen e pacientit, njësoj si pacienti ka të drejtë të zgjedhë mjekun që do.

Vëzhguesit thonë se rasti në Worcester mund të jetë i izoluar. Por me kaq shumë amerikanët tani mbipeshë – që nuk kujdesen për veten – disa mjekë thonë se përpiqen të mbrojnë veten – reputacionin –  dhe të mos i pranojnë për vizitë pacientët që nuk zbatojnë këshillat e dhëna.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: