Astrit Lulushi’s Blog

Shtator 8, 2012

Vera e kuqe dhe jo-alkoolike

Filed under: Biologji,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 12:36 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Vera e kuqe jo-alkoolike, më efektive në luftën kundër presionit të lartë të gjakut.

Një studim në revistën”Circulation”  shqyrtoi rreth 70 burra me diabet ose me rrezik shumë faktorësh për sëmundje kardiovaskulare.

Çdo njerit prej pjesmarrësve në studim iu bënë analizat pasi konsumimit për një periudhë 3 javore;

– Verë të kuqe

– Verë të kuqe jo alkoolike

– Xhin

Analizat treguan:

– Një rënie të konsiderueshme në presionin e gjakut pas konsumit të verës së kuqe jo-alkoolike

– Një rënie e lehtë e presionit të gjakut pas marrjes së verës të kuqe

– Jo efekt pas marrjes së xhinit.

Studimi sugjeron se përfitimet nga vera e kuqe jo alkoolike janë të lidhura me shlodhjen e enëve të gjakut, veprimet e anti-oksidantëve dhe jo-alkoolin në gjak. Pra, me verën e kuqe jo-alkoolike pa frikë mund të ngrihet dolli për shëndetin, edhe pse ajo mund të mos shijojë si vera e zakonëshme.

Advertisements

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: