Astrit Lulushi’s Blog

19 Shtator, 2012

Ushtrimet fizike, diabeti dhe fëmijët


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Vetëm 20 minuta ushtrime fizike në ditë mund t’i mbrojnë fëmijët nga diabetet

Duket se ora e fizkulturës është më e vlefshme sesa mendohej.

Vazhdimisht është thënë se ushtrimet fizike janë një nga armët më të mira në luftën kundër mbipeshës – në këtë rast – mes fëmijëve.

Tani, një studim në Revistën e Shoqatës Amerikane të Mjekësisë (JAMA) konstaton se edhe 20 minuta ushtrime fizike në ditë mund të ndihmojnë në uljen e peshës së tepërt tek një fëmijë – dhe kjo mund të përkthehet si “ulje e rrezikut nga prekja e fëmijëve me diabet të tipit 2” – një nga pasojat më të frikëshme të mbipeshës.

Autorët e studimit ndanë në 3 grupe rreth 200 fëmijë mbi peshë:

– Grupi i parë u ushtrua fizikisht 40 minuta çdo ditë

– Grupi i dytë u ushtrua 20 minuta

– Grupi i tretë u ushtrua jo rregullisht

Studimi zgjati 15 javë.

Në fund, autorët zbuluan se tek fëmijët që kishin kryer ushtrime fizike në palestër për 40 minuta dhe 20 minuta, qëndrueshmëria e nivelit të insulinës, niveli i yndyrnave të tepërta dhe forma e tyre fizike u përmirësuan thuajse njësoj dhe njëkohësisht, Pra emëruesi i përbashkët është: vetëm 20 minuta ushtrime fizike në dite mjaftojnë të sjellin përmirësime të rëndësishme shëndetësore.

Dhe fakti i padukshëm është se këto ushtrime në shkolla mund të kryen gjatë orës argëtuese të fizkulturës – falas.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: