Astrit Lulushi’s Blog

23 Shtator, 2012

Gjumi dhe Hypertensioni


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Gjumi është i rëndësishëm – veçanërisht për personat që vuajnë nga tensioni – dhe cilësia e dobët e gjumit mund të ulë efektshmërinë e ilaçeve që merrën kundër presionit të lartë të gjakut.

Studimi u krye nga shkencëtarët italianë që shqyrtuan gjendjen e rreth 250 personave me hipertension dhe vunë re se tek ata që kishin cilësi të dobët gjumit ose flinin pak, rezistenca e hypertensionit ndaj barnave ishte dy herë më e lartë. Cilësi e dobët gjumi quhet zakonisht kur personi fle 6 orë ose më pak. Studimi u botua në revistën e shoqatës amerikane të zemrës .

Tensioni i lartë i gjakut është konsideruar rezistent nëse personi merr 3 ose më shumë medikamente, dhe shkalla e matjes vazhdon të jetë mbi 14 – 9 (140 – 90).

Studimi përcaktoi se gratë kanë më shumë të ngjarë sesa burrat që të kenë cilësi të dobët gjumi.

Autorët e studimit gjithashtu arritën në përfundimin se, në përgjithësi, pacientët me presionin e lartë të gjakut kanë më shumë të ngjarë të kenë probleme me gjumin dhe se pagjumësia është e lidhur me rezistencën e hipertensionit ndaj barnave.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: