Astrit Lulushi’s Blog

7 Tetor, 2012

Disa të vërteta rreth kalciumit shtesë


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Njerëzit, ndërsa moshohen, shqetësohen rreth osteoporozës ose densitetit të kockave edhe pse kanë marrë kalcium shtesë.

Por shtojcat e kalciumit nuk parandalojnë thyerjen … as osteoporozën … përkundrazi, në fakt mund të shkaktojnë dëme të pabesueshme në trup.

Një studim në revistën mjekësore Lancet i hedh një vështrim kësaj çështjeje, duke zbuluar disa të vërtetat rreth kalcimit shtesë.

Popullsia në Azi konsumon nëpërmjet dietës ushqimore shumë më pak kalcium sesa amerikanët, por shkalla e frakturave mes tyre është më pak se gjysma e rasteve të frakturave mes amerikanëve. Është ky një mit? Sepse në këtë rast, kalciumi shtesë duket se dëmton. Shtetet e Bashkuara janë një nga vendet me konsum më të lartë kalciumi për një banor.

Nga arteriet e kalcifikuara rredhin goditjet në zemër; problemet me funksionin e veshkave; kanceri i prostatës, dhe kalcifikimi është pasojë a rezultat i nivelit të lartë të kalciumit në organizëm.

Në fakt, studimet e fundit të publikuara në revistën “Heart” kanë gjetur se rreziku i një sulmi në zemër është pothuajse dyfish më i lartë në mesin e atyre që marrin kalcium shtesë sesa mes atyre që nuk marrin shtojca kalcium.

Heqja dorë nga një grup i caktuar ushqimesh dhe duke e zëvendësuar atë me një tjetër mund të reduktojë ndjeshëm shanset për humbjen kockave, thuhet në studim, duke rekomanduar që pacientët të këshillohen me mjekun e tyre para se të marrin ndonjë hap në këtë drejtim.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: