Astrit Lulushi’s Blog

27 Tetor, 2012

Pagjumësia dhe mbipesha

Filed under: Biologji,Kulture,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 7:12 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Gati një e treta e amerikanëve flenë më pak se gjashtë orë gjumë në natë dhe mbi 35 për qind e amerikanëve janë mbipeshë. Përkimi i këtyre dy shifrave mund të ketë një lidhje, thuhet në një studim në revistën e Akademisë së ushqimit dhe dietës.

Duke shqyrtuar studimet e mëparëshme, shkencëtarët ekzaminuan efektet që sjell “gjumi i pjesshëm” – përcaktuar si 4 deri 6 orë gjumë në natë – në nivelet e hormoneve në gjak dhe në nivelet e urisë dhe zakoneve të ngënies.

Autorët e studimit zbuluan se gjumi i pjesshëm mund të shkaktojë:

– Më shumë ngrënie në përgjithësi

– Rrezik të mbi-ngënies në mbrëmje

– Shtimin e ngrënies së ushqimeve me shumë yndyrna

Për njerëzit që përpiqen të menaxhojnë peshën e tyre, studimi rekomandon vlerësimin e mënyrave se si flenë, dhe gjumë të mjaftueshëm – 7 deri 8 orë – rregullisht.

1 Koment »

  1. respekt te madh per gazetarin ton A.Lulushi per shkrimet mjaft interesante ku lexohen me shum interes nga te gjithe ne BOT Une vet jame mbi pesh ,ntyrisht me holisterin te lart ,me keto shkrime kame filluar ta mar serioztisht dhe si fillim dua te ul peshen.

    Koment nga alfred — 27 Tetor, 2012 @ 10:20 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: