Astrit Lulushi’s Blog

31 Tetor, 2012

Helmimet nga ushqimi

Filed under: Biologji,Kulture,Mjekesi — astritlulushi @ 5:19 am
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Këto janë disa hapa që njeriu duhet të marrë për të shmangur helmimin nga ushqimet në rastet e ndërprerjes së rrymës elektrike.

Uragani Sandy që goditi ashpër të gjithë bregdetin lindor të Shteteve të Bashkuara, i detyroi njerëzit të qëndrojnë brenda dhe të shmangin rreziqet e panevojshme.

Këshilla kundër rreziqeve të panevojshme vlen edhe për ushqimet që prishen kur elektriciteti ndërpritet dhe frigoriferi nuk punon. Ushqimi në frigorifer mund të bëhet burim helmimi.

Pas 4 orësh ose më shumë pa rrymë frigoriferi e ndërpret procesin e ftohjes, dhe ekspertët e shëndetësisë këshillojnë që çdo ushqim në të që prishet duhet hedhur.

Ushqimet e ngrira mbeten të sigurta për t’u ngrënë për 48 orë pas mderprerjes se rrymes, nëse frigoriferi është plot dhe për sa kohë që dera e tij mbahet mbyllur.

Nëse frigoriferi është gjysmë plot, periudha e sigurisë së ushqimit pakësohet në 24 orë. Ndërsa hapja e derës së frigoriferit lejon daljen e e ajrit të ftohtë, kështu ushqimi prishet më shpejt.

Ekspertët këshillojnë që pas çdo ndërprerje të rrymës elektrike, njerëzit gjithmonë duhet të kontrollojnë cilësinë e ushqimit para se t’a përgatisin për gatim apo për të ngrënë. Në këtë rast, prishja e ushqimit mund të kuptohet nga ngjyra jo e zakonshme ose era e keqe – dhe nëse po, ushqimi duhet hedhur për të shmangur rrezikun nga helmimi.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: