Astrit Lulushi’s Blog

4 Nëntor, 2012

Sa kripë duhet të konsumojë njeriu në ditë?


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Mes ekspertëve ekzistojnë disa mospajtime rreth sasisë së kripës në ushqime. Tani një shoqatë e rëndësishme mjekësore ka ndërhyrë në këtë debat duke shprehur opinion e fundit.

Njerëzit marrin kripë edhe kur nuk janë duke shkundur kriporen në ushqim në tryezën e ngrënies. Njeriu e merr kripën nga të gjitha llojet e ushqimeve.

Në fakt, shumica e sodiumit në një dietë tipike vjen nga ushqimet e përpunuara ose të përgatitura më parë.

Ekziston mendimi i përgjithshëm se kripa e tepërt kontribuon në tension të lartë dhe probleme të tjera.

Edhe kështu, kohët e fundit janë dëgjuar zëra për të rritur sasinë e rekomanduar të kripës ditore për njerëzit e shëndetshëm.

Por këto ditë, Shoqata Amerikane e Zemrësi tha rreptësisht, Jo!

Pas një shqyrtimi të gjerë të të dhënave, kjo shoqatë mbështeti rekomandimin e deritanishëm, duke thënë se ka prova të forta për të kufizuar marrjen e kripës deri 1 mijë e 500 miligram në ditë – edhe për njerëzit e shëndetshëm. Kjo sasi është më pak se një lugë e vogël me kripë gjelle në ditë.

Shoqata Amerikane e Zemrës thotë se respektimi i kësaj këshille do të ndikojë në uljen e rasteve të sëmundjeve të veshkave dhe kardiovaskulare.

1 Koment »

 1. Krpa eshte e domosdoshme.
  .Por ajo shkatrrone dhe organiymin.i thone nje fjale gjelles krip e kripen me karare.
  Duke then nuk duhet perdoret kripa duhet skualifikohen nje pjes e mire e ushqimeve konservuara..
  ato jane pjes te rendsishme te menuse ditore.-turshit
  qumshti,disa lloje mishrave.ne qofte se mund ti quqjm kesht ose mishi i disa lloje kafsheve

  Po si i behet qumshti qe ai zen nje vakte mengjesin tek femijet e te moshuarit..
  Dietologjia nuk ka bashkpunuar me kardiologjine dhe urologjine qe te ken nje diete te percaktuar.
  dieta ka rendesi te madhe.
  ta zeme disa perdorin buke te zeze ,ose diedeticeski bred(buke ruse diedetike). Kto jan te mira por ja qe kane kripe. e Ky potasiumi po prish ekuilibrin e leviyjes gjakut ne enet kardiovaskulare dhe gure ne veshka e ne tubat e malpidit.

  esht kolljat t thuash mos perdor kripe.
  po shkenca biologjke nuk ka gjete katalizatorin apo neutralizusin e rolit negativ te potsiumit
  Ka elemte qe e spstojn kripen,po ku ndodhet ky elemnet.me shume ne fruta e perime,po ne cfare sasie e kohe duhet perdore mjeksia nuk ka dhen rekomandime akoma…
  Djathi t i behet dermani merr djeth cize pa kripe e mbaron puna.

  Eshte lehte te pritoshe nga kompjuteri 2 faqe udhyime per mos perdorim kripe.Po pyeti biologet
  pse perdoret kripa dhe cfare roli luan.po qumshti vetem nje kupe ne jave .Kjo nuk shkone
  qumshtie ka fermente ezima lend minerale e vitamina te rralla .
  po tani na del problem edhe sheqeri sepse edh ngritja e sheqerit ne gjak jep komplikacione te renda.
  ateher duhet industria ushqimore depertamenti shendetsiesi te kordinojn me departamentin e tregtise per produkte diedetike
  .Besoj se nje studim me i hollsishem shkencore me vler shume te madhe per shendetein duhet behete.
  Fatbardh Doci S.C.
  new York

  Koment nga Fatbardh — 15 Dhjetor, 2012 @ 3:03 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: