Astrit Lulushi’s Blog

13 Nëntor, 2012

Autizmi dhe Shtatzënia

Filed under: Biologji,Gjenetike,Kulture,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 5:48 am
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Qendra amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve (CDC) raporton se 1 në 88 fëmijë diagnostikohet me autizëm. Por tani një studim i ri thotë se nënat që preken nga gripi gjatë shtatzënisë mund të jenë dy herë më në rrezik për të lindur një fëmijë me autizëm.

Studimi tregon se tek gratë që thanë se gjatë shtatzënisë kishin kaluar një grip, rreziku i autizmit për fëmijët e lindur u rrit nga 1% në 2%.

Studimet kanë treguar se faktorët gjenetikë luajnë një rol të rëndësishëm në autizëm. dhe fëmijët meshkuj janë në një rrezik më të lartë. Gjithashtu, mosha e prindërve luan rol, sa më të moshuar aq më në rrezik për të lindur fëmijë me autizëm.

Rreziku për autizëm rritet midis dy shtatëzënive –  kur ndodhin mutacione gjenetike – dhe kur fëmija i dytë lind më pak se 3 vjet kohë nga fëmija i parë. Por shkencëtarët ende nuk i kanë përcaktuar të gjithë faktorët e mundshëm që luajnë rol kryesor në shkatimin e autizmit. Ata thonë se gratë që kanë qenë ose janë me grip gjatë shtatzënisë nuk duhet të shqetësohen, por edhe bërja e një vaksine kundër gripit nuk do të ishte keq.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: