Astrit Lulushi’s Blog

14 Nëntor, 2012

Alergjia dhe Erëzat

Filed under: Biologji,Gjenetike,Kulture,Mjekesi — astritlulushi @ 7:08 am
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Erëzat i japin shije ushqimit, por ato edhe mund të dëmtojnë shëndetin. Dhe ja pse:

Një studim i paraqitur në Shoqatën Amerikane të Alergjive, Astmës dhe Imunologjisë thotë se 2 për qind e të gjitha alergjive ushqimore shkaktohen nga erëzat.

Dhe alergjia nuk është çështje e lehtë. Ajo e detyron personin të mbajë një dietë të rreptë, prek cilësinë e jetës dhe në raste ekstreme mund të shkaktojë edhe kequshqyerje.

Por edhe problemi me erëzat nuk është i lehtë. Ato janë të vështira të shmangen pasi në etiketat e ushqimeve nuk shënohen si të pranishme.

Administrata amerikane për kontrollin e cilësisë së ushqimeve ende nuk e sheh të nevojshëm identifikimin e erëzave në ushqime.

Dhe erëza nuk janë vetëm në ushqime.
Ato gjithashtu përdoren gjerësisht në kozmetikë dhe produkte dentare.

Një problem tjetër – shumë njerëz nuk e dinë se janë alergjikë nga erëzat sepse kjo lloj alergjie nuk mund të përcaktohet me anë të ndonjë analize. Prandaj, eksertët këshillojnë se mënyra më e mirë për të parandaluar një alergji nga erëzat mund të jetë pakësimi i konsumit të tyre.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: