Astrit Lulushi’s Blog

21 Nëntor, 2012

Paraja nuk blen lumturi, por lumturia sjell para

Filed under: Kulture,Psikologji,Shkence,sociologji — astritlulushi @ 4:10 am
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Paraja nuk mund të blejë lumturi, por lumturia mund të përmirësojë gjendjen financiare.

Një studim i kryer nga shkencëtarë nga University College në Londër tregon se të rinjtë të cilët raportojnë një nivel më të lartë të lumturisë dhe kënaqësisë me jetën e tyre fitojnë nivelet më të larta të të ardhurave më vonë në jetë.

Ndërsa studimi nuk gjen një shkak dhe efekt të drejtpërdrejtë, ai tregon se adoleshentët e lumtur kishin më shumë gjasa për të marrë një diplomë kolegji, apo të gjejnë një punë dhe të bëjnë karrierë më shpejt se bashkëmoshatarët e tyre më pak të lumtur.

Të dhënat vijnë nga një studim afat-gjatë mes më shumë se 10.000 adoleshentëve amerikane në moshat 16, 18 dhe 22 vjeç si dhe nga krahasimi me të ardhurat e tyre vjetore në moshën 29 vjeç. Autorët e studimit thonë se gjetjet e tyre, botuar në Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave, tregojnë se krijimi i mjediseve emocionalisht të shëndetshëm në shtëpi është i rëndësishëm jo vetëm për shkak se lumturia është një objektiv universal, por edhe sepse ajo sjell përfitime ekonomike për individët dhe shoqërinë si një e tërë.

1 Koment »

 1. With proper treatment in our modern society and thus far has been estimated at about 1990, with this in there.

  This mutation is high. She stressed that a bone-building drug and
  pain at the patients that did not take this reminder to do anything but
  minimal evidence for the growth of cells. It’s not right, the raising money for breast cancer walk drug.
  Thirty-million coins began their periods. Although a
  complete mastectomy. Certainly this is critical as it can help
  us you, Devereaux said.

  Koment nga raising money for breast cancer run — 22 Gusht, 2014 @ 12:56 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: