Astrit Lulushi’s Blog

1 Dhjetor, 2012

Vaksina ndaj kollës së mirë mbron edhe të moshuarit

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 7:20 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Kolla e mirë ose pertusis, është një sëmundje infektive, shumë ngjitëse. Ajo përhapet nëpërmjet thitjes së baktereve që shpërndahen në ajër gjatë kollitjes së personit me këtë sëmundje. Kolla e mirë mund të çojë në infeksion, shtrim në spital dhe madje edhe vdekje.

Para daljes së vaksinës, vdekjet nga kolla e mirë kanë qenë të shpeshta. Kjo sëmundje vazhdon të jetë e përhapur dhe nuk prek vetëm fëmijët. Ndërsa kundër kollës së mirë ka një vaksinë, kjo jo gjithmonë është konsideruar e sigurt për të gjithë.

Por provat e reja klinike tani tregojnë se vaksina kundër kollës së mirë mund të përdoret edhe ndaj të moshuarve.

Para vitit 2010, vaksina e kombinuar tetanos-difteri-kollë e mirë shikohej si jo e sigurt për personat mbi 65 vjeç, kryesisht sepse të dhëna rreth këtij grup moshe nuk ekzistonin.

Shkencëtarët morrën në shqyrtim mijëra të moshuar nga viti 2006 – 2010, të cilët kishin marrë vaksinën e kombinuar.

Rezultatet treguan se vaksina shtonte shumë pak rrezikun e reaksionit alergjik në 6 ditët e para pas vaksinës. Autorët e studimit arritën në përfundimin se personat 65 vjeç e sipër janë të mbrojtur nga marrja e vaksinës së kombinuar tetanos-difteri-kollë e mirë, si dhe ulin rrezikun e prekjes nga kolla e mirë.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: