Astrit Lulushi’s Blog

4 Dhjetor, 2012

Shqetësime rreth gripit

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi — astritlulushi @ 6:47 am
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Zyrtarë amerikanë të shëndetësisë janë të alarmuar pasi stina e gripit ka filluar këtë vit para kohe. Stina e gripit zakonisht fillon në janar.

Kjo, thonë ata, mund të jetë shenjë se stina e gripit këtë vit do të jetë e rreptë dhe më e gjatë.

Gjatë dekadës së fundit lloji i gripit ka qenë i zakonshëm – me përjashtim të rasteve të gripit të derrit H3N2, që ka qenë i lidhur me llojet e gripit të rëndë mes moshave të reja dhe të moshuave.

Pesë shtete – Tenesi, Misisipi, Alabama, Luiziana dhe Teksasi janë prekur tanimë nga gripi, dhe shtetet Misouri dhe Xhorxhia nuk janë shumë prapa me ethe, dhimbje trupi, dhimbje të fytit, bllokim hundësh dhe dhimbje koke – shenjat kryesore të gripit për shumë njerëz.

Por ka edhe një lajm të mirë – vaksina e gripit këtë vit është një mjet i mirë për të luftuar mikrobin. Gjithashtu, meqenëse gripi i sivjetëm është shfaqur para janarit, vaksina kundër gripit duhet parë edhe si një dhuratë për festat e fund-vitit.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: