Astrit Lulushi’s Blog

7 Dhjetor, 2012

Vajzat, duhani dhe osteoporoza

Filed under: Biologji,Gjenetike,Kulture,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 4:26 pm
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Gratë dhe vajzat që pinë duhan janë në rrezik në rritje për t’u prekur nga osteoporoza, sëmundje që shkakton dobësimin e kockave deri në thyerje.

Dihet se osteoporoza prek gratë më shpesh sesa burrat. Ndërsa, një studim i ri në revistën “Journal of Adolescent Health” zbulon se vajzat që pinë duahan e fusin veten edhe më në rrezik për osteoporozë.

Shkencëtarët morrën në shqyrtim për 3 vjet, 262 vajza të shëndetëshme mes moshës 11 – 17 vjeç. Me kalim e kohës, tek vajzat që pinin duhan u vu re një rënie e densitetit të kockave – densiteti i ulët mund të çojë në shtimin e rrezikut për prekje nga osteoporoza në moshë më të rritur.

Vitet e adoleshencës janë kyçe në formimin e kockave, veçanërisht për femrat – kockat e një vajze forcohen në dy vitet e para të ciklit të periodave aq sa ato dobësohen në 40 vitet e fundit si e moshuar.

Gratë e fillojnë jetën me densitet kockash më të ulët sesa burrat, dhe ato humbasin masën e kockave shumë më shpejt ndërsa moshohen.

Dihet se duhani është i dëmshëm në përgjithësi. Por autorët e studimit thonë se këto rezultate duhen parë si arsye tjetër që vajzat adoleshente të mos pinë duhan, nëse nuk duan të ndihmojnë në dobësimin e kockave të tyre kur të moshohen.

1 Koment »

 1. Nowadays, the profession of a plumber is in greawt demand,
  thys it is becoming more and more popular wirh each year bringing rather high profit.
  So as you cann see hiring a professional plumber just makes
  sense. Certainly, it’s fun to fix some mknor heating and
  plumbing issues like small apertures andd cracks;
  however, for more complicated issues it’s always
  advisable to leave the repair works in the hanmds of an expert.
  Plumbers on emergemcy hotlines can tell you this over
  the phone, but why not be aware yourself. Install the rremaining
  repair coupling gaskerts and hardware; position your new section of pipe in place.
  Anytme you get the chance to update your plumbing system think of itt as protecting your home investment.
  There are two pieces of career advice I would offer here: advice for the fresh out of college grad and
  those already in the workforce looking to change careers.
  This web site will likely advise you wijth regard to the plumbers Rotherham.
  They can assist you with the changing of coloring patterns, the entirde interiors d.
  Maybe women and their own skills will induce a higher volume oof consideration andd
  carre in the industry.

  Koment nga Gladys — 31 Dhjetor, 2015 @ 1:49 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: