Astrit Lulushi’s Blog

21 Dhjetor, 2012

A mund të parashikohet jetëgjatësia?


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Njerëzit shpesh pyesin veten se sa gjatë do të jetojnë.

Tani një profesor i universitetit të Kembrixhit ka dalë me një mënyrë të re jo të zakonëshme për të matur gjatësinë e jetës. Ai nuk pretendon se teoria e tij është shkencore – por është praktike.

Në një shkrim botuar në revistën mjekësore britanike “BMJ”, profesori i Kembrixhit përdor shprehjen ‘mikrolife’ – ‘mikrojetë’, e cila sipas tij, është e barabartë me 30 minuta jetë. Personi humbet një ‘mikrojetë’ ose 30 minuta jetëgjatësi sa herë që:

– tymos një cigare
– pi më shumë se 1 gotë alkohol
– shikon 2 orë televizion
– ha një hamburger.

Personi mund të fitojë një ‘mikrojetë’ nëse:

– ushtrohet fizikisht
– pi më pak alkohol
– ha fruta e perime
– merr barna statin që kontrollojnë kolesterolin.

Autori thotë se koncepti i tij mund të shpjegohet si ‘shpejtësi e jetës’. Për shembull, duke pirë 20 cigare në ditë (minus 10 mikrojetë) personi jeton shpejtë — 29 orë në ditë në vend të 24 orëve – pra jeton shpejtë dhe shkurt.

Autori e pranon se sistemi i tij nuk është studim shkencor dhe nuk provon apo demonstron ndonjë gjë. Megjithatë, njeriu nuk ka nevojë për studim të arrijë në përfundimin se në përgjithësi njerëzve nuk u pëlqen të plaken shpejtë, dhe se kjo mënyrë e matjes së gjatësisë së jetës mund të ketë vlerë edhe për punonjësit e shëndetësisë.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: