Astrit Lulushi’s Blog

21 Dhjetor, 2012

Këshilla për festa të shëndetëshme

Filed under: Biologji,Gjenetike,Kulture,Mjekesi — astritlulushi @ 3:55 pm
Tags: , , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Atmosfera e festave të fundvitit (Krishtlindjet dhe Viti i Ri) është e pranishme. Miliona njerëz nisen në udhëtim me tren, aeroplan, automobilë, për të festuar bashkë me miqtë, të dashurit a të afërmit e tyre.

Por kjo do të thotë se gjatë udhëtimeve ata pritet të shoqërohen edhe nga mikrobe e viruse. Për të mos lejuar që këta parazitë të prekin gëzimin e festave, ekspertët këshillojnë:

– Larjen e duarve

– Larjen e duarve (dhe)

– Larjen e duarve

Në avion ose tren të mbushur plot, njerëzit vazhdimisht prekin sipërfaqe që njerëz të tjerë i kanë prekur. Kollitja dhe teshtitja  – e bëjnë më të lehtë transferimin e mikrobeve dhe viruseve.

Kur sapuni dhe uji nuk janë gjithmonë në dispozicion, një gazrë e lagur me alkool duhet të mbahet me vete në çantë gjatë një udhëtimi, dhe aplikimi i saj në duar çdo 30 minuta, ose pas shkuarjes në banjë ose pas prekjes së një sipërfaqeje, është e këshillueshme, ashtu si edhe fshirja e tavolinës, tabakasë, dhe mbështetësve së karrigeve – sipërfaqet më të ndotura me baktere e viruse në aeroplanë, trena e autobusë.

Gjithashtu këshillohet shmangia e udhëtarëve që duken të sëmurë  – që kanë teshtitje ose kollitje. Edhe mbajtja e dorës përpara gojes e hundës gjatë kollitjes a teshtitjes, nuk duhet harruar.

Në fund nuk duhet harruar, se stina e festave është stinë e gripit, prandaj nuk është shumë vonë për një vaksinë.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: