Astrit Lulushi’s Blog

5 Janar, 2013

Zbulohet një sistem i ri planetar

Filed under: Antropologji,Kulture,Shkence — astritlulushi @ 7:24 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

newplanetsystemNjë ekip ndërkombëtar astronomësh ka zbuluar se Tau Ceti, një nga yjet më të afërt me Tokën, mund të përmbajë 5 planete a sistem planetesh, mundësisht të banueshëm.

Në një distancë prej 12 vjet drite dhe i dukshëm me sy të lirë në qiellin e mbrëmjes, Tau Ceti është i vetmi ylli më i afërt që ka të njëjtin klasifikim si sistemi ynë diellor. 5 planete të Tau Cetit janë vlerësuar të kenë përmasa midis 2 dhe 6 herë më të mëdha se planeti yne – duke i bërë ato me përmasa më të përafërta me Tokën të zbuluara deri tani.

Ekipi ndërkombëtar i astronomëve nga Britania e Madhe, Kili, SHBA dhe Australia, përdori teknika të reja për të zbuluar sinjale nga ky yll, sinjale të cilat më parë mendohej se nuk ekzistonin. Kjo sugjeron se Tau Ceti nuk është i vetmi yll që perben sistem planetar.

Autorët e studimit, botuar në revistën Astronomy & Astrophysics, thonë se zbulimi i ri është në përputhje me pikëpamjen në zhvillim që praktikisht çdo yll përmban sistem planetesh, mundësisht të banueshëm. Sistem planetar quhet kur një grup i lidhur (gravitacional) objektesh jo-yjorë sillet në orbitë rreth një ylli. Toka, për shembull është pjesë e një sistemi planetar që sillet në orbitë rreth një Ylli – Diell.

Pra, kur sytë nguliten natën në qiell, ia vlen të mendohet se yjet që shihen përfaqësojnë a përmbajnë shumë planete, dhe disa prej tyre ndoshta të banueshëm.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: