Astrit Lulushi’s Blog

22 Janar, 2013

Rezultate befasuese në një studim mbi ankthin

Filed under: Biologji,Mjekesi,Neurologji,Psikologji,Shkence,sociologji,Teknologji — astritlulushi @ 5:53 am
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

A2XKush ndjehet i shqetësuar nga anthi dhe struket, tërhiqet, shmanget duke u fshehur nga bota, nuk është vetëm. Mbi 40 milionë amerikanë (18 % e popullsisë së rritur) thonë se kanë ndjenja ankthi. Megjithatë, studimet e fundit kanë arritur në disa përfundime të habitshme në lidhje me atë që shkakton ankthin në radhë të parë.

Çdo njeri është i lindur me një përgjigje natyrale ndaj stresit dhe ankthit. Por si çdo mekanizëm tjetër, edhe mekanizmi i kontrollit të ankthit ka difekte. Nëse një pjesë e këtij mekanizmi shkon keq, i tërë sistemi mund të dalë jashtë kontrollit.

Në kohët parahistorike, njerëzit kishin nevojë për nivel të lartë kontrolli të ankthit (ata reagonin duke u fshehur a duke u ngjitur në pemë) për t’u ruajtur a mbrojtur nga rreziqet natyrore a të mjedisit – kafshë të egra rivale e mishëngrënëse ndodheshin kudo – mbijetesa e tyre vihej vërtetë në pikëpyetje.

Por në kohët moderne mënyrat e mbijetesës jane ndryshe, i njëjti mekanizëm për t’u mbrojtur ka evoluar dhe njerëzit përgjigjen duke u bërë nervozë, kur parandjenë ndonjë rrezik sado të vogël, ose atmosferë të pakëndshme. Sa herë i thotë njeriu vetes “nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, cështja nuk është ‘jetë-a-vdekje’, por ankthi prapseprap e grryen përbrenda.

Një grup shkencëtarësh amerikanë thotë se shkaku i shqetësimit është niveli i ulët i dy substancave në trup – GABA dhe Serotonin, që janë zbutës natyrorë të ankthit dhe stresit. Gjatë 18 muajve të fundit, shkencëtarët në një laborator në Nju Jork kanë kryer prova me 3 bimë, duke krijuar një substancë të kombinuar, e cila mund të luftojë ankthin, pasi rrit nivelet Serotonin dhe GABA në trupin e njeriut.

Rezultati? Personi ndjehet më i lehtësuar, më pak i shqetësuar dhe ankthi zhduket. Me kalimin e kohës, substanca, e quajtur A2X, ndihmon gjithashtu për të qetësuar përgjigjen natyrale të trupit ndaj stresit.

Provat klinike kanë treguar se A2X nuk krijon efekte anësore.

Megjithëse studimi është kryer nën kujdesin e Administratës së Ushqimeve dhe Barnave (FDA), ajo nuk e ka miratuar dhe as nuk e ka hedhur poshtë përdorimin e kësaj substance, pasi FDA vlerëson vetëm ushqimet dhe barnat, por jo shtojca si A2X ose produkte të ngjashme. Për këtë arsye, A2X nuk shitet në farmaci, sepse nuk është e destinuar për të diagnostikuar, parandaluar, trajtuar a kuruar ndonjë sëmundje, nuk konsiderohet ilac. A2X ofrohet në numër të kufizuar në formë mostrash për publikun në dyqane bimësh mjekesore ose barnash plotësues dietikë.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: