Astrit Lulushi’s Blog

26 Janar, 2013

Kafeja – A mund të ulë ajo rrezikun e vdekjes?

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,Shkence,Statistike — astritlulushi @ 3:01 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

COFEKafeja duket se e mban njeriun më shumë se zgjuar –  e mban edhe gjallë. Një studim i publikuar në revistën amerikane të Epidemiologjisë thotë se kafeja e mbron njeriun nga kanceri në gojë dhe në fyt

Shkencëtarët vëzhguan rreth 1 milionë persona. Ata që pinin të paktën katër filxhanë kafe në ditë kishin 50 për qind më pak gjasa të vdisnin nga kanceri në gojë ose në grykë, në krahasim me personat që nuk pinin  kafe ose e përdornin atë rrallë, si dhe në krahasim me ata që pinin duhan dhe alkool – faktorë të fortë rreziku për kanceret në gojë.

Autorët e studimit thonë se nuk e dinë saktësisht se në ç’mënyrë kafeja vepron për të mbrojtur kundër këtyre kancereve. Por ata gjithashtu shtojnë se ende nuk ekzistojnë dëshmi të mjaftueshme për të rekomanduar pirjen e kafesë ose shtimin e marrjes së e saj si masë për parandalimin e kancerit.

1 Koment »

  1. Kafeja eshte nje stimulant i mire i sistemit nervor per nxitjen e aktivitetit te sistemit te trurit,kur ai eshte i lodhur dhe po humb ndjeshmerine,kafeja e nxit dhe e stimulon per aktivitet ne sistemin e trurit,Kafeja e mengjezit eshte rifreskim i trurit dhe ndihmon ne parandalin e kancerit te gojes dhe fytit,krahas venies ne levizje te sistemit nervor te kafese te mengjezit ven ne levizje dhe peristaltiken e organeve te brendeshme..

    Koment nga GRAMOZ — 26 Janar, 2013 @ 3:17 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: