Astrit Lulushi’s Blog

30 Janar, 2013

Kanceri – në kërkim të një trajtimi


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

DCASëmundja shpesh shtyn në dëshpërim, dhe e bën njeriun të përdorë metoda ose barna të cilat nuk janë provuar të dobishëm, por që rreth tyre është krijuar një lloj miti.

Acidi Dichloroacetic, i njohur shkurt si  DCA është një substancë kimike, kripërat e së cilës janë parë si të mundshme për trajtimin e kancerit.

Edhe pse studimet paraprake kanë treguar se DCA mund të ngadalësojë rritjen e tumoreve të caktuar tek kafshët në laborator, ekspertët thonë se nuk ka prova klinike për të mbështetur përdorimin e DCA në trajtimin e  kancerit tek njerëzit.

DCA nuk ndodhet në natyrë, por është gjurmë e  klorinimit të ujit të pijshëm dhe prodhohet nga metabolizmi i klorit. Për shkak të veprimit shumë korroziv, kripërat e acidit dichloroacetic (DCA) janë përdorur për efekte terapeutike.

Në vitin 2007, shkencëtarët në Universitetin e Albertas në Kanada thanë se gjatë provave me minj në laborator, DCA bëri që qelizat kanceroze të vetë-shkatërroheshin dhe tumori të tkurrej. Këto rezultate tërhoqën vemendjen e mediave, përfshi shtypin mjekësor – interesim shprehën edhe Shoqata Amerikane e Kancerit dhe organizatat e tjera mjekësore. Megjithatë, kërkime, prova a studime klinike në njerëz me kancer në Shtetet e Bashkuara ende nuk janë kryer, ndërsa bëhet thirrje për kujdes në interpretimin e rezultateve të para.

Kështu, në vitin 2010, u zbulua se gjatë provave për trajtimin e kancerit kolorectal tek minjtë, DCA shkaktoi rritjen e tumoreve. Këto rezultate sugjerojnë se të paktën në disa lloje të kancerit, trajtimi me DCA mund të jetë i dëmshëm.

Mjekët paralajmërojnë për probleme të mundshme të rënda nëse njerëzit e sëmurë, nga dëshpërimi, përpiqen të provojnë trajtimin me DCA. Nëse sëmundja është duke shkuar keq, DCA mund të bëjë që ajo të dalë jashtë kontrollit, dhe papritur pacienti kupton se mëlçia i është dëmtuar dhe telashe të tjera lindin.

3 Koment »

 1. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or
  did you hire someone to do it for you? Plz answer back
  as I’m looking to construct my own blog and would like to know where
  u got this from. cheers

  Koment nga http://abucksdoe.blogspot.com/2014/08/batu-permata-saat-ini-ada-di-showroom.html — 4 Shtator, 2014 @ 3:56 pm | Përgjigjuni

 2. Very good post. I will be dealing with a few of these
  issues as well..

  Koment nga e-learning — 22 Dhjetor, 2014 @ 9:32 pm | Përgjigjuni

 3. The possibilities of winning this game are very high.
  It has a stellar reputation in the online gambling community and as a brand is well respected and loved by many.

  You might not understand it, however when you spend full
  price, you are having to pay too much.

  Koment nga pasianssi ilmaiset — 10 Mars, 2015 @ 12:46 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: