Astrit Lulushi’s Blog

2 Shkurt, 2013

Mjekët e mbingarkuar dhe siguria e pacientëve

Filed under: Mjekesi,Statistike — astritlulushi @ 7:07 pm
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

PLANNING FOR THE ENDNjë studim botuar në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë (JAMA) ngre pyetje shqetësuese në lidhje me cilësinë e kujdesit kur njeriu ka më shumë nevojë. Studimi morri në shqyrtim mjekë në mbi 500 spitale.

– 40 % e tyre thanë se kishin shumë pacientë për t’u kujdesur – kjo u ndodhte të paktën 1 herë në muaj
– 36 % thanë se kjo mbingarkesë u ndodhte 1 herë në javë.
– 25 % e mjekëve raportuan se mbingarkesa i pengonte për të diskutuar plotësisht mënyrat e trajtimit me pacientët dhe familjet e tyre.
– 20 % thanë se kishin urdhëruar kryerjen e procedurave ose analizave të panevojëshme sepse u mungonte koha për t’a vizituar pacientin personalisht.
– 5 % e mjekëve pohuan se për shkak të numrit tepër të madh të të sëmurëve që kishin nën kujdes, një pacient u kishte vdekur.

2 Koment »

  1. Mjeket ne te gjithe boten jane tejngarkuar nga semundjet e ndryshme qe si shkak kane krizen ekonomike,ndryshimet klimaterike nga ngrohja globale dhe ndryshimi i te ushqerit dhe kombinimi i vlerave ushqimore dhe ne bote ka nje depresion dhe krize shprese ,kjo ben qe mjeket te jene te mbingarkuar dhe te mos te percaktoje diagnozen e sakte..

    Koment nga GRAMOZ — 2 Shkurt, 2013 @ 8:20 pm | Përgjigjuni

  2. Me ne fund nje studim inkurajues per mjeket. Pa neglizhuar kujdesin per pacientin, desha te shtoja se cdo mjek e deshiron shume suksesin ne profesion, Por organizimi i punes ne institucione shendetsore kerkon angazhim te madh te te gjitha instancave

    Koment nga zerina — 3 Shkurt, 2013 @ 11:09 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: