Astrit Lulushi’s Blog

5 Shkurt, 2013

Ushtrimet fizike pakësojnë rrezikun e prekjes nga Alzheimeri


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

JETEGJATESIATë moshuarit kanë frikë nga Alzheimeri. Forma më e zakonshme e kësaj sëmundjeje është demenca – dobësim truri, humbje kujtese.

Por tani thuhet se ekziston një mënyrë e mundshme për të zvogëluar rrezikun e prekjes nga demenca më vonë në jetë. Kjo bazohet mbi një studim që filloi në vitin 1970 në një klinikë komuniteti. Studimi vëzhgoi gjendjen fizike të mbi 29 mijë personave përgjithësisht me shëndet të mirë. Në vitin 1999, shkencëtarët shqyrtuan të dhënat e grumbulluara. Ata kërkuan për pacientë që kishin marrë kompensime nga sigurimet shëndetësore për shkak të prekjes nga Alzheimeri, demenca senile apo e moshës dhe demenca para-senile apo vaskulare.

Rezultatet treguan se pacientët me formë të mirë fizike më herët në jetë, dhe që kishin kryer ushtrime fizike, kishin më pak të ngjarë të prekeshin nga demenca kur plakeshin, në krahasim me ata që ishin në formë më pak të mirë.

Duhet thënë se, nuk ka prova se ushtrimet fizike largojnë Alzheimerin. Por të qenit në formë të mirë fizike mund të pakësojë rrezikun e prekjes nga kjo sëmundjeje. Ky lajm mund t’i nxisë njerëzit të merren me ushtrime fizike, të cilat lidhen me shumë përfitime të tjera shëndetësore.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: