Astrit Lulushi’s Blog

12 Mars, 2013

Aspirina dhe kanceri melanoma

Filed under: Biologji,Mjekesi,Shkence,Statistike — astritlulushi @ 5:23 am
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

aspirinaAspirina është ilaçi i parë që njeriu mendon kur ka dhimbje

Por tani ka më shumë prova se aspirina mund të jetë e dobishme edhe kundër një sëmundjeje vdekjeprurëse, siç është kanceri i lëkurës.

Ka kohë që ky ilaç mjaft i përhapur është lidhur me uljen e rrezikut për;

– Kancer në stomak

– Kancer në zorrë

– Kancer në gji

Tani, shkencëtarët thonë se aspirina mund të zvogëlojë edhe rrezikun e melanomës. Melanoma është lloji më i rrezikshëm i kancerit të lëkurës.

Sipas të dhënave nga Shoqata Amerikane e Kancerit, këtë vit në SHBA, pritet të ndodhin rreth 77 mijë raste të reja kanceri melanoma dhe gati 9 mijë e 500 vdekje nga kjo sëmundje.

Në studimin e botuar në revistën “Cancer”, shkencëtarët shqyrtuan rreth 60 mijë gra të racës së bardhë. Lëkura e bardhe ka më shumë gjasa të preket nga kanceri melanoma.

Autorët e studimit zbuluan se përdorimi i aspirinës u shoqërua ndjeshëm me një rrezik të ulët të melanomës.

Dhe efekti mbrojtës u rrit krahas kohës së marrjes së aspirinës – për shembull – rreziku i zhvillimit të melanomës u zvogëlua 30 për qind tek gratë që kishin marrë aspirina pesë vjet ose më gjatë.

1 Koment »

  1. Përshëndetje!…Është e vërtetë se aspirina ka forcë shëruese pakufi. Në të vërtetë aspirina përfitohet nga lëkura e shelgut, ose shelnës, e njohur edhe në mjekësinë popullore te ne për mundësi e forcë shëruese të madhe, qëprej dhëmbjes së kresë,… e deri tek sëmundjet e rënda. Lëvorja e shelnës, mund të përdoret, qëprej përtypjes sikur një bonbonë, e deri te melemet që bëhen me zierje, fërguar me vaj, etj. Edhe rrënjët e shelnës shërojnë veremin, me zierje e poërgatitje çaji të tyre, veçmas shelnja e kuqe.
    Rëndom mjekët popullorë e kanë dhënë barin nga shelnja për dhëmbje kreje, lëkure, reumë, ishias, e deri te dhëmbjet e barkut, përtrirjen e plagëve, heqjen e helmimit me barëra tjera, etj. Me këtë mjekësia popullore ka pasë shumë barëra shërues të shpejtë e të sigurtë, e që sot nuk janë më…-Për të mirë!

    Koment nga Femi Halimi — 12 Mars, 2013 @ 7:59 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: